دلیل وزوز گوش چیست؟

15 سپتامبر, 2022 توسط مدیریت0
-گوش.jpg

وزوز گوش چیست؟

ممکن است صدای زنگ، باد یا سوت را در گوش خود تجربه کرده باشید. شنیدن این صدا می تواند در هر دو گوش یا فقط در یک گوش رخ دهد. صدایی که هنگام احساس در گوش می شنوید از منبع خارجی نمی آید و دیگران نمی توانند آن را بشنوند. وزوز گوش مشکل شایعی است که سالانه افراد زیادی از آن رنج می برند. این اختلال در سیستم شنوایی تقریباً 15 تا 20 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و به ویژه در بزرگسالان شایع است. به طور کلی، هر چیزی که می تواند باعث کاهش شنوایی شود، می تواند باعث وزوز گوش نیز شود.

وزوز گوش در لاتین Tinnitus نامیده می شود. این عارضه به شنیدن صدا یا زنگ زدن در گوش اشاره دارد. این مشکل بسیار شایع است و از هر 5 نفر 1 نفر این بیماری را تجربه کرده است. وزوز گوش یک بیماری نیست. بلکه نشانه یک اختلال مزمن مانند کم شنوایی مرتبط با افزایش سن، ناشنوایی یا اختلالات سیستم گردش خون است.

انواع وزوز گوش

شدت و نوع وزوز گوش متفاوت است. برخی وزوز را به عنوان صدایی با فرکانس بالا و سوت مانند توصیف می کنند، در حالی که برخی دیگر آن را صدایی شبیه به وزوز زنبورها یا صدای کره در حال سرخ شدن در تابه توصیف می کنند. برخی از افراد همچنین وزوز گوش را به عنوان صدای ضربان دار می شنوند که با ضربان قلب ریتم حرکت می کند که به عنوان وزوز ضربان دار شناخته می شود.

علل وزوزگوش

بعضی از بیماری ها باعث وزوز گوش یا شدیدتر شدن آن می شوند. در بسیاری از موارد، علت دقیق ناشناخته است. یکی از شایع ترین علل وزوز گوش آسیب به سلول های مویی گوش میانی است. موهای کوچک و نازک در گوش میانی با توجه به فشار امواج صوتی حرکت می کنند. این حرکت سلول ها را تحریک می کند تا سیگنال الکتریکی را از عصب شنوایی به مغز ارسال کنند. مغز این سیگنال را به عنوان صدا درک می کند. اگر موهای گوش میانی خم یا شکسته شوند، سیگنال های الکتریکی غیرطبیعی به مغز می فرستند و باعث وزوز گوش می شوند. سایر علل وزوز گوش عبارتند از اختلال شنوایی، بیماری مزمن و آسیب یا مشکلاتی که بر عصب شنوایی یا مرکز شنوایی مغز تأثیر می گذارد.

شایع ترین علت وزوز گوش عبارتند از:

 • از دست دادن شنوایی
 • قرار گرفتن در معرض سر و صدا (مانند صدای شلیک گلوله یا صدای ماشین آلات در محل کار)
 • بخشی طبیعی از روند پیری
 • ضربه به سر
 • عوارض جانبی برخی داروها مانند آسپرین
 • برخی از اختلالات گوش مانند اتواسکلروز، بیماری منیر…
 • بیماری قلب و عروقی
 • تومورهای دستگاه شنوایی
 • و….

تشخیص وزوز گوش

برای تشخیص علت وزوز گوش، احتمالاً پزشک در مورد سابقه پزشکی شما سؤال خواهد کرد. سپس گوش، سر و گردن شما را چک می کند. آزمایشات رایج عبارتند از:

 1. شنوایی: در طول آزمایش، در یک اتاق عایق صدا بنشینید و از هدفون استفاده کنید. سپس آزمایشگر از شما می خواهد که به شما بگوید چه زمانی صدا شنیده می شود. نتایج شما با نتایج استاندارد برای سن شما مقایسه می شود. نتایج این آزمایش می تواند به شناسایی علل احتمالی وزوز گوش کمک کند.
 2. حرکت: ممکن است پزشک از شما بخواهد چشمان خود را حرکت دهید، فک خود را بفشارید، یا گردن، بازوها یا پاهای خود را حرکت دهید. اگر وزوز گوش شما تغییر کند یا بدتر شود، می تواند به تشخیص یک اختلال زمینه ای که نیاز به درمان دارد کمک کند.
 3. تست های تصویربرداری: بسته به علت احتمالی وزوز گوش، ممکن است به آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اسکن MRI نیاز داشته باشید.
 4. آزمایش خون: پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی کم خونی، مشکلات تیروئید، بیماری قلبی یا کمبود ویتامین تجویز کند.

آیا وزوز گوش قابل درمان است؟

چندین مرحله برای درمان وزوز گوش وجود دارد. انجام این مراحل ممکن است کمی به طول انجامد. برای درمان وزوز گوش و صدای باد، ابتدا باید علت را شناسایی کنید. در برخی موارد مشکلات قلبی، دیابت، فشار خون و سایر بیماری ها باعث ایجاد صدای بیش از حد در گوش می شود. در این مواقع، درمان مشکل و از بین بردن علت، وزوز گوش برطرف می شود. اگر نمی توان علت وزوز گوش را مشخص کرد، باید آن را کنترل و برطرف کرد. درمان قطعی وزوز گوش در این شرایط امکان پذیر نیست. حداقل بر اساس اکتشافات علمی امروزی، بهبود و کنترل وزوز گوش کار درستی است.

درمان قطعی وزوز گوش

وزوز گوش توسط شنوایی شناس و متخصص گوش و حلق و بینی درمان می شود. وزوز گوش صداهایی است که در یک قسمت سر یا گوش یا گوش دیگر شنیده می شود. این صداها معمولاً بدون معنای خاص و به صورت زنگ یا سوت یا صدای باد شنیده می شوند. صدای سوت  در گوش منبع بیرونی ندارد، بنابراین هیچ کس جز خود شخص آن را نمی شنود. در زیر راه هایی برای درمان کامل وزوز گوش را به شما معرفی میکنیم.

 • درمان دارویی وزوز گوش
 • درمان وزوز گوش با سمعک
 • درمان وزوز گوش با مولد صدا
 • درمان وزوز گوش با روش های CBT
 • درمان شگفت انگیز وزوز گوش با تحریک الکتریکی یا tDCS
 • درمان وزوز با روش PTM
 • درمان اختصاصی وزوز گوش با درمان مشکلات آناتومیکی
 • تمرینات ذهنی
 • روش های درمانی ترکیبی
 • دستگاه درمان وزوز گوش

جدیدترین روش درمان وزوز گوش در جهان

یکی از جدیدترین روش های درمان وزوز گوش در سال 2021، روش نورومدولاسیون دووجهی است. این روش درمان وزوز گوش، گروهی از سلول‌های مغز را هدف قرار می‌دهد که عملکرد غیرعادی دارند. در گذشته، تحقیقات روی انسان و حیوانات نشان داده است که تحریک الکتریکی نورون های حساس به لمس در زبان و صورت می تواند نورون های خاصی را در سیستم شنوایی انسان فعال کند. به نظر می رسد که این روش می تواند چرخه های مغز مربوط به وزوز گوش را دوباره تعریف کند. این روش جدید درمان وزوز گوش در حال آزمایش و تحقیق است، اما در واقع ممکن است با تقویت نورون های دیگر در سیستم شنوایی، نورون های مسئول وزوز گوش را ضعیف کند.

پیشگیری از وزوز گوش

در بیشتر موارد، وزوز گوش نتیجه یک وضعیت اجتناب ناپذیر است. با این حال، برخی از اقدامات می تواند به جلوگیری از برخی از انواع وزوز گوش کمک کند.

 1. از محافظ گوش استفاده کنید: قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به مرور زمان به عصب شنوایی آسیب برساند و منجر به کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. اگر از اره برقی استفاده می کنید، نوازنده هستید، در صنعتی کار می کنید که با ماشین آلات پر سر و صدا سر و کار دارد، یا از سلاح گرم (مخصوصاً تفنگ یا تفنگ ساچمه ای) استفاده می کنید، همیشه از محافظ گوش استفاده کنید.
 2. کاهش نویز: اگر برای مدت طولانی بدون محافظ گوش به موسیقی با صدای بلند گوش دهید یا با هدفون به موسیقی بلند گوش دهید، شنوایی خود را از دست داده و دچار وزوز گوش می شوید.
 3. سلامت قلب و عروق: ورزش منظم،  تغذیه سالم و سایر اقدامات برای سالم نگه داشتن عروق، از وزوز گوش ناشی از بیماری عروقی جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

امروزه آلودگی صوتی به بخش مهمی از زندگی شهری تبدیل شده است. قرار گرفتن در معرض این صداها می تواند به شنوایی ما آسیب برساند و گاهی اوقات باعث وزوز گوش شود. وضعیت بدی است و اگر تجربه دارید باید بدانید چقدر آزاردهنده است. این صداهای ظریف در گوش انسان به راحتی می تواند زندگی را مختل کند و فرد را فلج کند. در این مقاله از ایران اتولوژی به وزوز گوش پرداختیم.

سوالات متداول وزوزگوش

وزوزگوش چقدر در جوانان شایع است؟

معمولا این مشکل در افراد در حال بیشتر شدن است. اما در جوانان بیشتر در حال رشد است. شایان ذکر است که در مطالعه ای که در بلژیک انجام شده است، از هر 5 جوان، 1 نفر صدا در گوش خود می شنود. کنسرت، شرکت در مهمانی ها و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند. همچنین استفاده مداوم و غیر مجاز یکی از دلایل اصلی این مشکل است.

آیا صدای زنگ در گوش از علائم کرونا است؟

یکی از علائم بیماری کرونا در برخی افراد صدای سوت در گوش است. طبق تحقیقات، حدود 15 درصد از افراد مبتلا به کرونا، وزوز گوش را گزارش کردند. البته به احتمال زیاد آمار بالاتر از این عدد است. ویروس کرونا تاثیر بسیار قوی بر سیستم تنفسی دارد. این ویروس فشار زیادی به دستگاه تنفسی فوقانی وارد می کند که باعث فشار در گوش می شود.

دلیل وزوز گوش چه عواملی میتوانند باشند؟

بعضی از بیماری ها باعث وزوز گوش یا شدیدتر شدن آن می شوند. در بسیاری از موارد، علت دقیق ناشناخته است. یکی از شایع ترین علل وزوز گوش آسیب به سلول های مویی گوش میانی است.

5/5 - (3 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.