اهمیت بهداشت و سلامت گوش

17 سپتامبر, 2022 توسط مدیریت0
-گوش.jpg

بهداشت و سلامتی گوش

در مورد محافظت از بدن باید بدانیم که توجه به سلامتی و بهداشت گوش یکی از مهم ترین نکاتی است که برای داشتن بدنی سالم باید در نظر گرفت. بیماری هایی نظیرعفونتهای قارچی مجرای گوش، بيماري خود ايمني گوش داخلي و… می توانند بر سلامت شنوایی شما تأثیر بگذارند. درمان این موارد و سایر علل کم شنوایی اغلب منجر به بهبود یا ترمیم شنوایی می شود. برخی از بیماری ها، اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشوند، می توانند منجر به از دست دادن دائمی شنوایی یا ناشنوایی شوند. اگر فکر می کنید شما یا یکی از اعضای خانواده تان مشکل شنوایی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا از سلامت شنوایی خود مطمئن شوید. با ایران اتولوژی همراه باشید تا شما را با اهمیت بهداشت و سلامت گوش آشنا کنیم.

گوش سالم چگونه کار می کند؟

این نعمت خدادادی یعنی گوش،  دارای سه قسمت اصلی است: بیرونی، میانی و داخلی. گوش خارجی شامل پرده گوش و مجرای گوش است. پرده گوش مجرای گوش (گوش خارجی) را از گوش میانی جدا می کند. استخوانچه های کوچک گوش میانی (چکشی، سندانی و رکابی) صدا را از پرده گوش به گوش داخلی منتقل می کنند. گوش داخلی حاوی گیرنده های عصبی شنوایی و تعادلی است که به سمت مغز می روند. امواج صوتی در هوا حرکت می کنند. این امواج وارد مجرای گوش شده و پرده گوش را به لرزه در می آورد. ارتعاشات از پرده گوش به استخوانچه های گوش میانی منتقل می شود و از طریق آنها به اعصاب شنوایی در گوش داخلی می رسد. در اینجا ارتعاشات به تکانه های عصبی تبدیل شده و به مغز منتقل می شود. مغز این پیام ها را صدا تفسیر می کند. (موسیقی، صدا، بوق ماشین و …)

راههای موثر برای حفظ سلامت شنوایی

1. از گوش دادن به موسیقی با صدای بلند خودداری کنید

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند می تواند به مرور زمان به شنوایی شما آسیب برساند. بسیاری از افراد اغلب از طریق هدفون  به موسیقی با صدای بلند گوش می دهند که مضر است. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رساندن به گوش خود به موسیقی با صدای بلند گوش نکنید.

2. فشار خون بالا و قند خون بالا

افرادی که از فشار خون و قند خون بالا رنج می برند اغلب شنوایی طبیعی خود را به مرور زمان از دست می دهند. بنابراین از مصرف برخی غذاها اجتناب کنید و فشار خون و قند خون خود را برای محافظت از شنوایی خود چک کنید.

3. چرک  داخل گوش

هر چه کمتر بشنوید، جرم گوش شما کمتر می شود. جرم داخل گوش باید تمیز شود و اگر متوجه شدید که جرم زیادی تولید می کند باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید و در بیشتر موارد خود به خود زیر دوش تمیز می شود. اجسام نوک تیز مانند مداد و سوزن را در گوش جداگانه قرار ندهید که می تواند پرده گوش را پاره کند و باعث آسیب جدی شود.

4. سینوس ها

اگر سینوس های شما به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی مسدود شده باشد، ممکن است احساس کنید که گوش هایتان قبل از مسدود شدن سینوس ها خوب نمی شنود، در چنین حالتی، برای جلوگیری از گسترش عفونت گوش. به پزشک مراجعه کنید.

5. سر و صدای محیط

سر و صدای اطراف شما مانند صدای بلندر، سشوار، آسیاب  کن قهوه و … به تدریج و به مرور زمان به شنوایی شما آسیب می رساند.
 

 

توصیه هایی برای حفظ بهداشت گوش

  • در حین حمام کردن، همراه با سایر قسمت های بدن، گوش ها را با صابون تمیز کنید.
  • گوش بیرونی با ترشحاتی پوشیده شده است که اگر کافی باشد برای گوش مفید است و از ورود گرد و غبار و اجسام خارجی به داخل گوش جلوگیری می کند. اما اگر این ترشحات زیاد باشد باعث گرفتگی گوش و کم شنوایی می شود.
  • اگر از چوب پنبه استفاده کرده اید و می بینید که خون یا مایع از گوش خارج می شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
  • هنگام شنا از گوش گیر استفاده کنید.
  • محافظ شنوایی در سرما و گرما. در روزهای آفتابی، گوش های خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید تا از قرمز شدن آنها جلوگیری کنید. در روزهای سرد، گوش های خود را با کلاه زمستانی بپوشانید.
  • گوش دادن به موسیقی با صدای بلند (به خصوص هندزفری) از طریق تلفن همراه باعث کاهش شنوایی می شود.
  • عفونت سینوسی می تواند بر گوش شما تأثیر بگذارد. اگر گوش های شما به دلیل عفونت سینوسی میخارد، آنتی هیستامین ها می توانند کمک کنند.
  • وسایلی که داخل یا خارج از گوش شما می‌روند، مانند هدفون و سمعک، باید روزانه تمیز شوند تا از ورود میکروب‌ها به گوش جلوگیری شود.

اهمیت بهداشت گوش

گوش عضوی از شنوایی است و علاوه بر شنوایی، حس تعادل بدن توسط گوش داخلی نیز محقق می شود. بیماری های گوش نه تنها باعث مشکلات شنوایی بلکه باعث بیماری های شدید روحی و جسمی می شود. گاهی جسم خارجی وارد گوش می شود و برای خارج کردن آن باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

سلامت گوش با روغن زیتون

سالی دو بار، هر شش ماه یک بار، دو تا سه قطره روغن زیتون در هر گوش بریزید و به مدت 10 دقیقه به یک طرف دراز بکشید تا روغن به آرامی در گوش نفوذ کند. از آنجایی که قطرات روغن راهی برای ورود به گوش پیدا می کند، تمام کثیفی ها و همچنین خشکی و چسبندگی که به دلیل وجود گوش ایجاد می شود، به طور کامل از گوش خارج می شود. این کار را به مدت یک هفته تکرار کنید و در پایان این مدت چیزهای باورنکردنی را از گوش خود خواهید دید، که خارج میشود.

کلام آخر

گوش یکی از مهم ترین اعضای بدن است که در اثر تماس مستقیم با هوا ممکن است دچار عفونت شود و اغلب به صورت خارش، درد و عفونت ظاهر می شود. بهداشت و سلامت گوش به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما باید دانست که وقتی صحبت از بهداشت گوش به میان می‌آید، ناخودآگاه افکار افراد به سمت گوش پاک‌کن‌ها می‌رود، باید به خاطر داشت که عوارض استفاده از گوش پاک‌کن این است که باعث  هدایت جرم های گوش از کانال گوش به قسمت داخلی آن میشود. سلامت شنوایی مهمترین عامل در داشتن مهارت های گفتاری قوی است. موارد مختلفی وجود دارد که می تواند بر سلامت گوش تأثیر بگذارد. پیروی از برخی بایدها و نبایدها شنوایی شما را نجات می دهد و سلامتی آن را حفظ میکند.

5/5 - (2 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.