تست شنوایی‌سنجی چیست؟

3 سپتامبر, 2022 توسط مدیریت0
-شنوایی_سنجی.jpg

تست شنوایی‌سنجی

اغلب ما می‌دانیم که اختلال شنوایی با افزایش سن به وجود می‌آید؛ اما می‌تواند هرکسی را تحت‌تأثیر قرار دهد. تحقیقاتی که در آمریکا صورت‌گرفته نشان می‌دهد، حداقل 25 درصد از افراد بالای 50 سال کاهش شنوایی را تجربه می‌کنند و این عدد در افراد بالای 80 سال به 50 درصد می‌رسد؛  این آمار برای افراد نگران‌کننده است؛ ولی نگران نباشید شما می‌توانید با انجام تست شنوایی‌سنجی تا حدودی از مشکلات گوش خود، آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهید.

تست شنوایی‌سنجی چیست؟

این تست، یک تست بدون درد و غیرتهاجمی است که توانایی فرد را در شنیدن صداها، و زیروبم‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کند. همچنین بیمارانی که در گوش یا اطراف آن تومور دارند ممکن است برای تعیین اینکه آیا تومور باعث کم‌شنوایی شده یا نه، یا برای نظارت بر شنوایی قبل و بعد از عمل این تست شنوایی را انجام دهند؛  علاوه بر همه این‌ها با این تست برسی می‌شود که آیا سمعک یا جراحی ممکن است شنوایی فرد را تقویت کنند یا خیر؟

این تست به‌طورکلی اولین تست کمی شنوایی است که برای ارزیابی ماهیت و درجه کم‌شنوایی در بزرگسالان و در کودکان بالای چهار سال انجام می‌شود تا مناسب‌ترین مداخلات را به‌درستی برنامه‌ریزی کند.
 

 
البته این تست فقط برخی اختلالات را نشان می‌دهد و تشخیص اصلی بر عهده پزشک است. دکتر فرامرز معماری متخصص گوش حلق بینی، می‌تواند به شمار در تشخیص و تفسیر این تست کمک کند.

دسی‌بل واحد اندازه‌گیری شدت صدا است. گوش انسان قادر به شنیدن گستره بین 20 تا 180 دسی‌بل است. هرتز نیز واحد اندازه‌گیری تن صدا است و گوش انسان می‌تواند حدود  20 تا 20000 هرتز را تشخیص می‌دهد. حال این سؤال مطرح می‌شود که باتوجه‌به این اعداد و گستره‌های گفته شده،  تست شنوایی‌سنجی یا همان ادیومتری چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام تست شنوایی‌سنجی یا تست ادیومتری

برای انجام ادیومتری چند روش و تست وجود دارد که یکی از معروف‌ترین  آن‌ها PTA است. در این روش یک متخصص شنوایی‌سنجی یا دستیارش پشت دستگاه ادیومتری نشسته و فرد آن طرف اتاق به صداهای پخش شده توسط یک هدفون که بر سر او قرار دارد گوش می‌دهد و طبق راهنمایی که پزشک می‌کند بعد از شنیدن هر صدای بوق دست خود را بالا می‌آورد. قابل‌ذکر است این تست برای بررسی صداهای با فرکانس بسیار پایین کاربرد دارد. در کنار صدای بوق برخی تست‌های گفتاری نیز انجام می‌شود به این صورت که پزشک متخصص، کلماتی را درون هدفون پخش می‌کند و فرد باید قادر به تشخیص آن باشد.

این فقط یک نمونه از تست‌های مربوط به شنوایی‌سنجی بود که اغلب برای بزرگسالان انجام می‌شود؛ اما همان‌طور که می‌دانید شنوایی کودکان برای والدین آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ پس در ادامه مطلب می‌خواهیم چند نمونه تست که اغلب برای کودکان به کار می‌روند را به طور تخصصی‌تر برسی کنیم.
 

 

انواع تست شنوایی‌سنجی

تست ABR

تست شنوایی‌سنجی پاسخ ساقه مغز (Auditory Brainstem Respons) یا همان  ABR یک تست بدون درد است که می‌سنجد اعصاب گوش و مغز چگونه به صداها واکنش نشان می‌دهند. این آزمایش به پزشکان در درک بهتر بیماری‌های گوش کمک می‌کند. اما یک سؤالی دیگری که به وجود می‌آید این است که آیا همیشه برای سنجش شنوایی از این تست استفاده می‌شود؟ خیر؛ معمولاً وقتی نوزاد در تست اولیه رد شده یا شنوایی او به حدی پایین است که امکان انجام تست‌های دیگر نیست  از ABR استفاده می‌شود.

در این روش توسط متخصص شنوایی‌سنجی، ایرفون‌های کوچکی روی گوش نوزاد قرار داده می‌شوند و هم‌زمان الکترود‌های نرمی نیز روی پیشانی او به کار می‌گذارند. صداهای کوچک از طریق ایرفون وارد گوش می‌شوند و الکترودها در حکم سنسور می‌سنجند که مغز و اعصاب شنوایی به این صداها چگونه پاسخ می‌دهند. زمان انجام این تست بین یک تا دو ساعت به طول می‌کشد.  ABR کاملاً امن بوده و هیچ درد، آسیب و یا عوارض جانبی برای کودک ندارد.

تست اتو آکوستیک  OAE

این تست otoacoustic emission و یا به‌اختصار  OAE نام دارد. آزمایش و بررسی وضعیت حلزونی گوش هدف اصلی این تست است. در این تست توسط دستگاه مخصوص قرار گرفته روی گوش نوزاد صداهای بسیار ضعیف تولید شده توسط گوش داخلی ضبط شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

تست OAE برای افراد معلول و کسانی که نمی‌تواند به صداها واکنش نشان دهند مناسب است. پایه و اساس این تست این‌گونه است که می‌گوید حلزون گوش علاوه بر اینکه صداها را می‌شنود، صداهای با فرکانس خیلی کم نیز تولید می‌کند که دستگاه با ضبط آنان، به متخصص در تشخیص درست یاری می‌رساند.

تست کورتیکال شنوایی

تست کورتیکال شنوایی(cortical auditory evoked potential  )یا همان  CAE یکی از مدرن‌ترین و جدیدترین راه‌های تشخیص اختلالات شنوایی است. تا الان تست‌های که معرفی کردیم حدوداً قدمتی چندین‌ساله دارند؛ اما این تست 20 سال است که معروف شده. به طور مختصر  CAE بخش مربوط به شنوایی مغز را مطالعه می‌کند. مهم‌ترین ویژگی این تست این است که امکان انجام تست، هنگام استفاده از سمعک وجود دارد؛ پس با انجام آن می‌توان دریافت که سمعک استفاده شده برای کودک مناسب است یا نیاز به تغییر در آن وجود دارد. در CAE سه عدد سنسور، به سطح سر کودک با استفاده از چسب جراحی و یا ژل وصل می‌شوند. این سنسورها دردی ایجاد نمی‌کنند؛ ولی ممکن است باعث قرمزی ناحیه شوند که بعد از حدود 24 ساعت، از بین می‌رود.

کاربردهای تست شنوایی گوش

بدون شک این تست‌ها باعث می‌شوند اختلال گوش خود نوزادمان را زودتر متوجه شده و برای درمان آن اقدام کنیم؛ قبل از اینکه یک مشکل کوچک باعث ازدست‌رفتن کل شنوایی شود.

تست آنلاین شنوایی‌سنجی

شاید وقت و حوصله رفتن به مطب برای انجام تست را نداشته باشید و یا مثل اکثر کارهای امروزه می‌خواهید یک جایگزین آنلاین برای این کار پیدا کنید خوب ما در وب‌سایت دکتر معماری یک نمونه از تست‌های شنوایی‌سنجی آنلاین را به شما معرفی کرده و طریقه کار با آن‌ها را نیز به شما می‌آموزیم.

تست شنوایی‌سنجی آنلاین Global.widex

این وب‌سایت توسط متخصصین حوزه شنوایی راه‌اندازی شده تا کمی در فهم اختلالات شنوایی شما کمک کرده و حداقل به شما بگوید که آیا نیاز به پزشک دارید یا خیر البته همان‌طور که می‌دانید امکان خطا در این تست‌های آنلاین بسیار بالا است و به طور دقیق می‌تواند مشکل شما را بازگو کند پس بهتر است برای تشخیص بیماری‌های گوش خود به یک متخصص در این حوزه مراجعه و درمان‌های لازم را در صورت نیاز کسب کنید.

خب همان‌طور که گفتیم بعد معرفی وب‌سایت می‌رسیم به قسمت انجام تست با آن؛ Global.widex   یک سرویس آنلاین است که در 5 دقیقه تست شنوایی شمارا می‌گیرد. در این وب‌سایت قسمت‌های مختلف شنیداری با سناریوهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفته و جواب را در اختیار شما قرار می‌دهند. بسیار مهم است که برای نتیجه بهتر تست آن را در محیط خلوت با نبود کوچک‌ترین صدای انجام دهید؛ اگر از یک هدفون قوی نیز استفاده کنید عالی می‌شود.

سخن پایانی

گوش یک عضو حیاتی بدن است و مراقبت و توجه به مشکلات آن می‌تواند روند زندگی شما را بهبود ببخشد. دکتر فرامرز معماری با داشتن یک سابقه قوی در زمینه بیماری‌های گوش در خدمت شما است که هرگونه خدمتی را در جهت بهبود سریع شما انجام دهد. برای دریافت اطلاعت بیشتر در این زمینه به وبسایت دکتر معماری سر زده و از مطالب آن بازدید فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.