عمل پروتز گوش چیست؟

5 سپتامبر, 2022 توسط مدیریت0
-پروتز-گوش.jpg

عمل پروتز گوش

پروتز گوش یکی از پرکاربردترین پروتزها است که توسط متخصصین،  برای افرادی که بنا به  دلایلی دچار نقص در این اندام هستند ساخته می شود. تا ظاهری زیبا و طبیعی داشته باشند. پروتز یکی از فناوری های علم پزشکی است که در سال های اخیر رواج یافته است. پروتزهای مختلفی برای بازسازی بافت عضلانی و عصبی و همچنین کمک به افراد دارای معلولیت طراحی شده اند. یکی از پرکاربردترین پروتزها، پروتز گوش است. این نوع پروتز برای افرادی استفاده می شود که به هر دلیلی در ظاهر گوش خود نقصی دارند و به دنبال راهی برای پوشاندن این عیب هستند.

هر ساله کودکانی با نقص گوش به دنیا می آیند، از طرفی ورزشکارانی که در حین کار به این عضو آسیب می رسانند از موارد پروتز گوش هستند. نتایج جراحی پروتز گوش به قدری جالب و طبیعی است که تشخیص آن از اندام های واقعی دشوار است. ذکر این نکته ضروری است که پروتزهای طراحی شده برای هر فرد متفاوت است.  بنابراین جای نگرانی نیست. هدف از پروتز بازیابی توانایی فرد برای انجام وظایف اساسی و در نتیجه افزایش طول عمر فرد است. در این مقاله شما را با پروتزهای گوش آشنا می کنیم. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید، با وبسایت دکتر فرامرز معماری همراه باشید.

آشنایی با پروتز گوش

یکی از بهترین و موثرترین انواع پروتز، پروتز گوش نام دارد. بسیاری از افراد به دلایل مختلف مانند سوختگی دچار نقص گوش میشوند. طبیعتاً ظهور این عیب در گوش که یکی از اعضای مرئی است، مطلوب نخواهد بود. بنابراین دانشمندان و مهندسان تصمیم گرفتند از ترکیبی از علوم خود برای اصلاح این نقص استفاده کنند. بهترین راه برای ارائه این فرصت به افراد دارای معلولیت، استفاده از پروتزها بود که نه تنها این عیوب را برطرف می کرد، بلکه به افراد قدرت انتخاب فرم گوش را نیز می داد. پروتزهای گوش عمدتاً از ماده ای به نام سیلیکون ساخته می شوند. دلیل استفاده از این ماده در ساخت پروتزها انعطاف پذیری آن برای داشتن ساختاری مشابه ساختار گوش انسان است.

یک پروتز گوش حداقل باید شکل اولیه گوش را تشکیل دهد و طوری طراحی شود که آن را اصلاح کند. این کمک می کند تا گوش های فرد ظاهر طبیعی تری داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که هر چه گوش مصنوعی به واقعیت آن اندام نزدیکتر باشد، فرد در مکان های عمومی اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. زمان خاصی برای استفاده از گوش مصنوعی وجود ندارد. اگر فردی مبتلا به بیماری های آترزی باشد می تواند از دو سالگی پروتز نصب کند. همچنین در زمینه پروتز گوش بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا با توجه به شرایط خود اطلاعات لازم را در مورد کارایی پروتز به دست آورید.

مزایای استفاده از پروتز گوش

قبل از توضیح بهتر است بدانید که هیچ محدودیت سنی برای پروتزهای گوش حتی برای کودکان بالای دو سال وجود ندارد. در این قسمت می خواهیم با فوایدی که برای یک بیمار مبتلا به گوش آسیب دیده می تواند داشته باشد آشنا شویم.

منافع استفاده از پروتز گوش:

  • بهبود عزت نفس در بیمارانی که به دلیل نقص گوش کاهش یافته است.
  • بدون ایجاد زخم در بدن
  • راحتی استفاده از ابزار مختلف؛
  • ساختار طبیعی؛
  • و…

با ما همراه باشید.

کسب اعتماد به نفس

کسانی که به دلایلی یکی از اعضای خود را از دست داده اند یا یکی از آنها آسیب دیده است، اعتماد به نفس آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. ظاهر نجیبه نیز در این امر بی تاثیر نیست، از این رو استفاده از پروتز گوش بسیار مفید خواهد بود. از طرفی انگیزه فرد به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

راحتی استفاده از ابزار مختلف

منظور از این عنوان این است که دیگر مشکلی برای استفاده از عینک وجود ندارد. استفاده از پروتز گوش نیز به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند و حتی استفاده از ماسک نیز برای فرد مشکلی ندارد. از هندزفری می توان با پروتز گوش نیز استفاده کرد و به همین دلیل این عمل مزایای زیادی دارد که از جمله آن می توان به وضعیت بیمار اشاره کرد.

ساختار طبیعی

اگر به برخی از تصاویر کاشت گوش نگاه کنید، بدون شک هرگز متوجه نمی شوید که این یک عضو واقعی نیست. افرادی که از پروتز گوش استفاده می کنند تا زمانی که خود گوش را جدا نکنند متوجه انجام آن نمی شوند. زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می کند و درخواست استفاده از پروتز گوش را می دهد، بر اساس ظاهر گوش دیگر آن فرد ساخته می شود.

بدون ایجاد زخم در بدن

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، استفاده از پروتز گوش با کمترین آسیب به بدن انجام می شود. روش های مختلفی نیز برای نصب آن وجود دارد، مثلاً چسب، آهنربا و … که طبق روش ها و نظر پزشک انجام می شود. کاشت گوش مصنوعی طی یک روش غیر تهاجمی برای فرد انجام می شود.

جراحي هاي مربوط به كاشت پروتز گوش

پروتز کامل جایگزینی استخوانچه گوش وسیله ای است که برای بازیابی کامل عملکرد استخوانچه و تسهیل انتقال امواج صوتی از پرده صماخ به گوش داخلی کاشته می شود. این دستگاه از موادی مانند پلی تترا فلوئورواتیلن، کامپوزیت پلی تترا فلوئورواتیلن و الیاف کربن شیشه، پلی اتیلن متخلخل و یا ترکیبی از مواد فوق ساخته شده است.

  1. اگر استخوان ركابي دارای چسبندگي  باشد از پروتز تفلون پيستون استفاده خواهد شد.
  2.  در صورت وجود مشکل در استخـوان ركـابـي و اينكـوس از پروتز TORP استفاده می شود.
  3. اگر استخوان رکابی سالم باشد ولی سایر استخوان ها مشکل داشته باشند از پروتز PORP استفاده می شود.

جراحی مرتبط با کاشت پروتز به عنوان یک سمعک در داخل گوش میانی عمل می کند. در استفاده از پروتز دو نوع مشکل وجود دارد، یکی تهیه پروتز و دیگری تکنولوژی مورد نیاز برای نصب پروتزها. پروتز گوش میانی یک درمان عالی برای افرادی است که از کم شنوایی حسی عصبی رنج می برند. تعداد زیادی از افراد مبتلا به کم شنوایی که به طور سنتی محکوم به کم شنوایی مادام العمر هستند، پس از عمل صداهای طبیعی را می شنوند و در واقع با جراحی به زندگی عادی باز می گردند.

در این جراحی، پروتز شنوایی پشت پرده گوش در داخل گوش میانی و قسمت دیگر که باتری در زیر پوست سر قرار می گیرد، پشت گوش بیمار قرار می گیرد و قسمت دوم به استخوانچه شنوایی متصل می شود. یکی از این سیم ها به اولی و دیگری به استخوانچه سوم متصل می شود؛  و پرده گوش نقش میکروفون را در شنوایی ایفا می کند و ارتعاشات ورودی در پرده گوش را تقویت می کند.

در این عمل از آنجایی که میکروفون وجود ندارد، صدای اضافی منتقل نمی‌شود، بنابراین صدای دریافتی بلندتر و با کیفیت‌تر است، بنابراین می‌توان میزان موفقیت بازیابی شنوایی پس از این عمل را تا 99 درصد تخمین زد. یکی از مزایای این پروتز که نشان از برتری آن نسبت به سمعک دارد این است که دستگاه ایمپلنت پاستیم به طور کامل کاشته شده و بیمار وجود این ایمپلنت شنوایی را در بدن خود احساس نمی کند. حتی دستگاه ذکر شده در بالا برای افراد دیگر از خارج قابل مشاهده نیست.

كاشت پروتز شنوايي داخل مغز

نوع جدیدی از پروتز شنوایی که در ساقه مغز کاشته میشود. بصل النخاع پایین ترین قسمت مغز است که مراکز حیاتی و حسی حرکت انسان در آن قرار دارد. در این جراحی، پس از باز کردن جمجمه، یک الکترود شنوایی بر روی مرکز شنوایی در مغز کاشته می‌شود. این عمل یک کار مشترک با جراحان مغز و اعصاب است. کاشت پروتز شنوایی ساقه مغز به افرادی که به دلیل تومور مغزی یا در پزشکی نوروفیبروماتوز شنوایی خود را از دست داده اند، به دلیل فشار تومور بر عصب شنوایی یا آسیب عصب پس از برداشتن تومور کمک می کند تا به تدریج شنوایی از دست رفته را بازیابند.

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.