نوروپاتی شنوایی چیست؟

20 سپتامبر, 2022 توسط مدیریت0
-شنوایی-چیست؟.jpg

همان‌طور که می‌دانید اختلالات شنوایی از جمله مشکلاتی هستند که افراد زیادی در طول زندگی با آن درگیر می‌شوند. این اختلالات گستره زیادی دارند و عدم آگاهی از آنان می‌تواند موجب از دست‌دادن کامل شنوایی شود؛ ازاین‌رو بهتر است همیشه برای چک کردن وضعیت سلامتی گوش‌های خود با یک پزشک حاذق مشورت فرمایید. دکتر فرامرز معماری یکی از متخصصین گوش حلق بینی است که می‌تواند در زمینه مشکلات گوش شما بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

در این بخش از وب‌سایت ایران اتولوژی قصد داریم شما را با نورپاتی شنوایی آشنا کنیم در ادامه همراه ما باشید. نوروپاتی شنوایی، نوعی اختلال در حس شنوایی است که سبا توجه اطلاعاتی که در اختیار داریم موجب مشکلات اساسی شده و اصلی‌ترین نقش را در ایجاد مشکلات و نقص‌های شنوایی بازی می‌کند.

پاسخ پرسش”نوروپاتی شنوایی چیست؟”

نوروپاتی شنوایی همان‌طور که از نامش مشخص است از جمله اختلالات مطرح در حوزه شنوایی است. در این اختلال، گوش داخلی مشکلی نداشته و می‌تواند بدون مشکل صدا را کشف کند؛ پس عملکردش درست است. پس مشکل کجاست؟ در نوروپاتی شنوایی انتقال صدا از گوش داخلی به مغز مختل می‌شود.

سن شیوع این اختلال

این اختلال در افراد مختلف در هر سنی می‌تواند رخ بدهد؛ از نوزادی تا سنین بالغی.

عواملی که باعث بروز نوروپاتی شنوایی می‌شوند کدام‌اند؟

طبق بررسی دانشمندان، دلایل متنوعی برای بروز نوروپاتی شنوایی وجود دارد. گاهی ممکن است، این عوامل با آسیب سلول‌های گوش داخلی همراه باشد. در موارد دیگر، علت ایجاد این مشکل به آسیب نورون‌های شنوایی که اطلاعات صوتی را به مغز ارسال می‌کنند مرتبط می‌شود. از دیگر دلایل بروز این مشکل، می‌توان به عوامل وراثتی یا موتاسیون‌های ژنی و آسیب‌های جدی وارد شده به سیستم شنوایی اشاره کرد.  حتی ممکن است در برخی موارد آسیب، مستقیماً به عصب شنوایی وارد شود.

فاکتورهای افزایش‌دهنده احتمال بروز نوروپاتی شنوایی کدام‌اند؟

عوامل متعددی وجود دارد که سبب افزایش احتمال ابتلای کودکان به اختلال نوروپاتی شنوایی می‌گردد. بسیاری از افراد مبتلا، علائم و نشانه‌های بیماری را از هنگام تولد یا پس از آن نشان می‌دهند. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کمبود ذخیره اکسیژن در هنگام تولد یا پیش از آن، زایمان زودرس، زردی یا یرقان، وزن پایین در حین تولد و کمبود تیامین  (thiamine) در رژیم غذایی
  2. مصرف برخی از داروها توسط زنان باردار و نوزادان هم می‌تواند به سلول‌های مژه دار گوش داخلی آسیب‌زده و در آخر سبب ایجاد نوروپاتی شنوایی شود.
  3. در افراد بزرگسال هم نوروپاتی شنوایی می‌تواند همراه با کم‌شنوایی به‌خاطر افزایش سن بروز یابد.
  4. جهش ژنی هم از عوامل دیگر احتمال افزایش این اختلال هست‌.
  5. آتاکسی فردریک و سندرم شارکو _ ماری_ توت از جمله اختلالات عصبی هستند که افراد مبتلا به نوروپاتی شنوایی، به آن دچار می‌شوند.

نحوه تشخیص نوروپاتی شنوایی چگونه است؟

شما نباید هر علایمی که دریافت کردید را به این بیماری ربط دهید؛ حتماً برای تشخیص بیماری خود باید با افراد متخصص در این حوزه مشورت نمایید. افرادی که در حوزه تشخیصی می‌توانند نظر بدهند شامل: متخصصان سلامت و بهداشت، متخصصان گوش و حلق و بینی، متخصص اطفال، متخصصان شنوایی و اما روش‌های تشخیصی عبارت‌اند از:

از ترکیبی از روش‌ها برای تشخیص استفاده می‌کنند که شامل: تست‌های پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) و آزمون گسیل صوتی گوش (OAE) می‌شود. وا ما در ادامه قصد داریم شما را با نحوه انجام این تست‌ها آشنا کنیم:

آزمون ABR چگونه آزمونی است؟

در این آزمون الکترودهایی روی سروگوش‌ها قرار می‌دهند تا فعالیت امواج مغز را در جواب به صداها و صوت‌ها بررسی و ثبت کنند.

آزمون OAE چگونه آزمونی است؟

در این آزمون یک میکروفون کوچک و بسیار حساس در کانال گوش قرار می‌دهند تا ارتعاشاتی که به‌وسیله سلول‌های مویی گوش بیرونی در پاسخ به صداهای تحریکی ایجاد می‌شود را بررسی و ثبت کند. باید بدانید که این تست‌ها بدون درد هستند و می‌توان آن را برای تمام افراد انجام داد.

آیا در افراد مبتلا به نوروپاتی شنوایی احتمال بهترشدن یا بدتر شدن وجود دارد؟

اکثر نوزادانی که در بدو تولد نوروپاتی شنوایی آنها را تشخیص داده‌اند، بعد از یک تا دو سال بهبود می‌یابند و شروع به شنیدن و صحبت کردن می‌کنند. باقی نوزادان در همان شرایط باقی می‌مانند، و برخی دیگر شروع به بدتر شدن می‌کنند. ثابت ماندن علائم، بدتر شدن و بهترشدن وضعیت به عامل ایجاد نوروپاتی شنوایی بستگی دارد.

از روش‌های درمانی، دستگاه‌ها و روش‌های کمک‌کننده در برقراری ارتباط در این بیماری کدام‌اند؟

کاشت حلزون، سمعک و دیگر فن آوری‌های شنوایی، سیستم‌های مدولاسیون فرکانسی (FM)، از جمله روش‌های بهبود وضعیت افراد هستند؛ اما امروزه، هیچ عامل دقیقی وجود ندارد که مشخص کند کدام مفیدتر است، سمعک یا کاشت حلزون؟

در کودکان، از روش‌های کمک‌کننده در بهبود برقراری ارتباط، زبان اشاره است که از آن به‌عنوان اولین زبان کودک یاد می‌شود. روش دوم، استفاده از مهارت‌های شنیداری همراه با سمعک یا کاشت حلزون است. و گاهی هم ترکیبی از این روش‌ها برای نتیجه‌گیری بهتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در بررسی‌های انجام‌گرفته توسط متخصصین شنوایی، مشخص شده است که این افراد بیش‌تر از آن که از نقص شنوایی رنج ببرند، با مشکلات مرتبط با درک گفتار هم مواجه هستند. پس شیوه‌های تشخیصی و درمانی بکار برده شده در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و درمان مشکلات افراد مبتلا، فقط در حوزه شنوایی محدود نمی‌شود و حوزه گفتاری و درک و ارتباط را نیز شامل می‌شود.

دکتر فرامرز معماری متخصص گوش حلق بینی می‌تواند نوع دقیق مشکل شما تشخیص داده و اقدامات درمانی مرتبط با آن را به کار گیرد. اگر در درمان اختلالات گوش خود سهل کاری کنید ممکن است یک‌عمر از آن رنج ببرید.

 

سوالات متداول

نوروپاتی شنوایی چیست؟

همان طور که گفته شد نوروپاتی شنوایی همان‌طور که از نامش مشخص است از جمله اختلالات مطرح در حوزه شنوایی است. در این اختلال، گوش داخلی مشکلی نداشته و می‌تواند بدون مشکل صدا را کشف کند؛ پس عملکردش درست است. پس مشکل کجاست؟ در نوروپاتی شنوایی انتقال صدا از گوش داخلی به مغز مختل می‌شود.

عواملی که باعث بروز نوروپاتی شنوایی می‌شوند کدام‌اند؟

طبق بررسی دانشمندان، دلایل متنوعی برای بروز نوروپاتی شنوایی وجود دارد. گاهی ممکن است، این عوامل با آسیب سلول‌های گوش داخلی همراه باشد. در موارد دیگر، علت ایجاد این مشکل به آسیب نورون‌های شنوایی که اطلاعات صوتی را به مغز ارسال می‌کنند مرتبط می‌شود.

نحوه تشخیص نوروپاتی شنوایی چگونه است؟

شما نباید هر علایمی که دریافت کردید را به این بیماری ربط دهید؛ حتماً برای تشخیص بیماری خود باید با افراد متخصص در این حوزه مشورت نمایید. افرادی که در حوزه تشخیصی می‌توانند نظر بدهند شامل: متخصصان سلامت و بهداشت، متخصصان گوش و حلق و بینی، متخصص اطفال، متخصصان شنوایی

 

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.