بهترین متخصص گوش، حلق و بینی چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

29 آگوست, 2022 توسط مدیریت0
-متخصص-گوش،-حلق-و-بینی.jpg

همه ما میدانیم که گوش و حلق و بینی جزء حساس‌ترین بخش‌های بدن ما هستند و اولین اقدامی که ما بایستی در برابر اعضا حیاتی خود داشته باشیم محافظت از آنان در مقابل خطرات احتمالی است. باوجود مراقبت‌های که همه تا حد زیادی دارند، درهرصورت امکان دارد گوش و حلق و بینی در اثر عوامل مختلفی با بیماری‌ها و مشکلات مختلفی مواجه شوند. در طول چند دهه اخیر، خوشبختانه شاهد فعالیت و ظهور پزشکانی هستیم که درزمینهٔ گوش و حلق و بینی تخصص و مهارت زیادی دارند؛ این تخصص بر روی درمان بیماری‌های ناحیه گوش، حلق و بینی تمرکز دارد.

همه شما حتما برای یک‌بار هم که شده، با این سوال مواجه شده‌اید که بهترین متخصص در فلان حوزه پزشکی کیست؟ و یا ویژگی‌هایی بهترین متخصص پزشک در یک زمینه‌ای خاص چیست؟

در این بخش می‌خواهیم مهم‌ترین ویژگی‌های که یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی باید داشته باشد را مطرح کرده و به شما بازگو کنیم که در انتخاب پزشک چه نکاتی را باید رعایت کنید.

تحصیلات متخصص گوش و حلق و بینی

متخصص گوش حلق و بینی به آن دسته از پزشکانی گفته می‌شود که بعد از گذراندن دوره هفت‌ساله و اخذ دکترای عمومی خود، درزمینهٔ تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به گوش و حلق و بینی فعالت می‌کنند. این متخصصان به پزشک ENT نیز معروف می‌باشند؛ و هم درزمینهٔ پزشکی و هم درزمینهٔ جراحی آموزش دیده‌اند.

سواد و دانش درزمینهٔ رشته تحصیلی‌ای که پزشک در آن آموزش‌دیده، از مهم‌ترین معیارهایی است که می‌توانیم با توجه به آن تخصص و مهارت پزشک گوش و حلق و بینی را بسنجیم.

 مراحل اخذ تخصص ENT چیست؟

 • جهت اخذ مدرک پزشکی عمومی ۷ سال تحصیل و پس‌ازآن گذراندن دو سال طرح پزشکی دوره عمومی
 • تحصیل به مدت 4 سال در رشته تخصصی گوش حلق بینی و جراحی سر و گردن و سپس انجام دو سال طرح پزشکی دوره تخصصی
 • جهت اخذ مدرک فوق تخصصی یا فلوشیپ ۲ سال تحصیل و آموزش

اگر بخواهیم یک پزشک، با سابقه و مدارک تحصیلی درخشان به شما معرفی کنیم دکتر فرامرز معماری یکی از آن‌هاست. مدارک تحصیلی این پزشک حاذق در زیر آورده شده است:

 • فوق تخصص اتولوژی نورواتولوژی (جراحی گوش و قاعده جمجمه) از دانشگاه میامی فلوریدا آمریکا
 • فلوشیپ فوق تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه گلاسکو اسکاتلند
 • بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه میامی فلوریدا
 • رتبه اول بورد تخصصی گوش و حلق و بینی در ایران

تجربه و مهارت درزمینهٔ گوش و حلق بینی

واقعیتی مبنی بر این وجود دارد که به هر میزانی که فرد تحصیلات و مطالعه داشته باشد تا وقتی‌که قادر نیست به‌طور عملی اقدامی انجام دهد فایده‌ای ندارد؛ به این معنا که تا زمانی که دانش کسب کرده را به مرحله عملیاتی نتوان رساند اندکی ارزشی ندارد. در این خصوص تجربه پزشکان متخصص شامل تجربه علمی و عملی می‌گردد. در گام نخست ضروری است سابقه علمی یک پزشک را به‌منظور یافتن بهترین پزشک متخصص بررسی کرد. یکی از نشانه‌های اصلی در داشتن تجربه علمی قوی یک پزشک، داشتن بورد پزشکی است.

دکتر فرامرز معماری فوق تخصص جراحی گوش و قاعده جمجمه از آمریکا، با داشتن مهارت و تجربه می‌تواند به شما درزمینهٔ درمان انواع بیماری‌های گوش و حلق و بینی کمک کنند ازجمله تجربه‌ها و سوابق کاری این پزشک:

 • فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی (جراحی گوش و قاعده جمجمه) از دانشگاه میامی ایالت فلوریدا امریکا
 • از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران
 • فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی بیمارستان عرفان
 • فوق تخصص اتولوژی نورواتولوژی بیمارستان روتوروا نیوزلند
 • عضو هیات بررسی‌کننده مقالات در مجلات گوش و حلق و بینی اروپا، ایران و ترکیه

وجدان کاری و اخلاق حرف‌های

زمانی که پزشک متخصص دانش لازم را در جنب مهارت کافی برای پیاده‌سازی دانسته‌هایش دارد، بایستی مهم‌ترین نکته را در شغل و فعالیت خود در نظر بگیرد و آن این است که برای همه چه ترک باشند چه لر چه خارجی چه ایرانی، به‌طور مساوی انرژی و زمان بگذارد، مبادا ملاحظات ما اقتصادی و مالی موجب متفاوت شدن میزان توجه به بیماران باشد.

رضایت بیماران

در نظرات بیماران نتیجه تجربه و علم متخصصین در نمونه جراحی‌های آن‌ها قابل‌رؤیت است. رضایت از نتیجه درمان، رضایت از شیوه برخورد و پیگیری پزشک متخصص و میزان توجه به سلامتی بیمار بیش از توجه به سایر مسائل مثل امور مالی ازجمله نظرات بیماران درباره یک پزشک است. یک متخصص خوب باید به خواسته‌های بیمار و حرف‌های او توجه کند و در تمامی مراحل درمان، فرد را در جریان فرآیند کار قرار دهد.

شما می‌توانید به نمونه جراحی‌های دکتر فرامرز معماری متخصص گوش، حلق و بینی – جراح سر و گردن مراجعه نمایید یا از بیماران حاضر در مطب در رابطه با رضایتشان از پزشکی که انتخاب کرده‌اید سوال بپرسید، این روش کمک بسیاری به شما در انتخاب پزشک می‌کند.

مواردیکه متخصص گوش و حلق و بینی درمان می‌کنند

گوش

متخصص گوش و حلق و بینی می‌توانند به درمان پزشکی و جراحی از دست دادن شنوایی، اختلالات تعادل، صدای وزوز در داخل گوش، عفونت گوش، درد در عصب صورت و جمجمه اقدام ‌نماید. آن‌ها همچنین می‌توانند اختلالات مادرزادی داخلی و خارجی گوش را کنترل و مدیریت کنند.

بینی

یکی از مهارت‌های یک متخصص گوش و حلق و بینی، درمان عارضه‌های مربوط به حفره بینی و جراحی هم‌زمان سینوس و پولیپ می‌باشد. وی سینوزیت، اختلالات بویایی، آلرژی‌ها، پولیپ ها و انسداد بینی به دلیل انحراف تیغه بینی را تشخیص داده و برطرف می‌نماید؛ همچین این متخصصان درزمینهٔ اصلاح بدفرمی‌های بینی و ظاهر آن نیز از مهارت بالایی برخوردار هستند.

گلو

در خصوص درمان بیماری‌های حنجره، قسمت بالایی دستگاه گوارش و مری و اختلالات صدا و بلع نیز متخصص گوش و حلق و بینی تخصص دارد.

سر و گردن

در ناحیه سر و گردن و در خصوص بیماری‌های عفونی اعم از تومورهای خوش‌خیم و بدخیم سرطانی، متخصص گوش و حلق و بینی آموزش می‌بیند؛ همچنین درباره ترمیم آسیب‌دیدگی صورت و ناهنجاری‌های این ناحیه نیز مهارت‌هایی را کسب می‌کنند. جراحی‌های پلاستیک و ترمیمی در ناحیه گوش و حلق و بینی می‌تواند توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود.

خواب

در نحوه زندگی روزمره، کیفیت خواب شبانه و طریقه نفس کشیدن در طول مدت خوابیدن، تأثیر چشمگیری دارد. درمان اختلالات خواب و مشکلات تنفسی که در حین خوابیدن به وجود می‌آیند، انسداد بینی و مجاری تنفسی، خروپف، آپنه خواب و موارد دیگر می‌تواند توسط متخصصان گوش و حلق و بینی انجام شود.

جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت

به دلایل مختلفی مثل جراحات ناشی از تصادف، نقص در هنگام تولد و یا عوارض جانبی برخی از درمان‌های پزشکی آسیب‌دیدگی صورت ممکن است به وجود بیاید و تأثیر منفی در اعتمادبه‌نفس فرد بر جای گذارد. متخصصان گوش و حلق و بینی می‌توانند به کمک جراحی پلاستیک صورت، افتادگی پلک، شکاف کام، فلج صورت، ریزش مو، جراحی اتولوژی، بازسازی تروما، بازسازی پس از درمان سرطان سر و گردن و ترمیم جراحی‌های پیشین صورت را انجام دهند.

اطفال

کودکان و اندام رو به رشد آن‌ها اکثرا نیاز به توجه ویژه‌ای دارند. متخصصان گوش و حلق و بینی نقایص مربوط به ناحیه سر و گردن در هنگام تولد، تاخیر در رشد این ناحیه، عفونت لوزه و آدنوئید، عفونت گوش، مشکلات مجاری تنفسی و هوایی، آلرژی و آسم و موارد دیگر مرتبط به این نواحی را در اطفال درمان می‌کنند.

چگونه می‌توان به یک پزشک متخصص خوب مراجعه کرد؟

در حقیقت یافتن یک متخصص خوب درزمینهٔ گوش و حلق و بینی کار سختی نیست و با کمی تحقیق و پرس‌وجو در فضای مجازی و اینترنت می‌توان به‌راحتی با تخصص و میزان تجربه بسیاری از پزشکان آشنا شده و بنا بر تحلیل‌ها و بررسی‌های خود یکی از آن‌ها را با صلاحدید خود برگزید.

البته پیشنهاد ما به شما این است این گزینش را عجولانه انجام نداده و اندکی برای تحقیق و بررسی زمان بگذارید تا نتیجه کار موفقیت‌آمیز باشد.

خصوصیات که یک متخصص گوش و حلق و بینی باید داشته باشد

 • آگاهی کامل پزشک ENT از بیماری‌هایی مرتبط به گوش و حلق و بینی
 • اولویت قرار دادن سلامت و رضایت بیماران را.
 • پاسخ به‌تمامی سوالات بیماران باصداقت و صبوری
 • در صورت نیاز به جراحی، دکتر گوش و حلق و بینی بایستی بیمار را در جریان مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی قرار دهد، چرا که رعایت این نکات درنتیجه نهایی تأثیرگذار هست.

پایانی

در این نوشتار سعی کردیم بسیاری از معیارهایی که برای انتخاب یک پزشک متخصص خصوصا متخصص گوش و حلق و بینی وجود دارد را بیان کنیم؛ بکار گیری این معیارها یقینا تا حد زیادی می‌تواند به شما را کمک کند. هرگز نباید در گزینش پزشک اهمال‌کاری کرد زیرا که پزشک خوب تضمین کننده نیمی از موفقیت پروسه درمان است و تا حد زیادی دل‌نگرانی و دغدغه ما را در خصوص نتیجه روند درمانی از بین می‌برد.

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای دکتر فرامرز معماری محفوظ می باشد.